Güneş sistemimizin en son keşfedilen gezegeni Neptün’ün 14 uydusundan en büyüğü olan Triton eşsiz yapısıyla ilgi çekiyor. 1846 yılında Alman gökbilimci Johann Gottfried Galle tarafından Neptün’ün keşfedilmesinden 17 gün sonra 10 Ekim 1846’da İngiliz gökbilimci William Lassell tarafından keşfedilmiştir. İsmi Yunan mitolojisinde Poseidon’un oğlu olan Triton’a ithafen konulmuştur. (Eski Romada Poseidon Neptün olarak biliniyormuş.) 

Voyager 2 tarafından çekilmiş bir fotoğraf
Fotoğraf:NASA/JPL

Bu uydunun en ilginç yanlarından birisi yüzeyinin buz ve donmuş nitrojenle kaplı olmasıdır. Bu sebeple ortalama sıcaklığı -135°C civarındadır. Güneş sistemimizin yedinci büyük uydusu olmakla birlikte jeolojik ve volkanik olarak aktiftir.Volkanik aktifliği ilgi çekici olmasının diğer bir sebebidir. Çünkü volkanik olarak aktif olduğunu bildiğimiz 4 gök cismi bulunmaktadır.  [1-Dünya 2-Io (Jüpiterin uydusu) 3-Triton 4-Enseladus (Satürnün uydusu)]  Titanın Aya benzeyen bir yönü de Neptüne sadece bir yüzeyini göstermesidir. 

Bu illüstrasyon Tritondan Neptüne bakıldığında nasıl bir görüntü olacağını gösteriyor.
Fotoğraf:NASA

Ayrıca hassas bir atmosferi vardır. Bu atmosfer çoğunlukla nitrojen ve az da olsa metandan oluşur. Bulunan metanın sebebinin Titandaki volkanik hareketliliğin sonucundaki aktivitelerin sebep olduğu düşünülüyor. Yüzeyinde bulunan gayzerler gaz nitrojenleri yeryüzünden yaklaşık 8 kilometre yukarı püskürtüyor. Tritonu gizemli kılan bir diğer özelliği ise Neptüne ters yönde dönmesidir.(Triton gezegeninin döndüğü yönün tersi yönde dönen tek uydu değil. Ama benzerlerinden kat kat büyük olması onu eşsiz kılıyor.) Ayrıca Güneş Sistemi ile aynı zamanda oluşmaması bilim insanlarına Tritonun aslında Kuiper Kuşağında bulunan bir asteroit iken Neptünün yörüngesine takıldığını ve onun etrafında dönmeye başladığını düşündürüyor.

Bilgisayar tarafından oluşturulmuş bir montaj.
Fotoğraf:NASA

Triton’un Geleceği

Tritonun 3 4 milyar yıl içerisinde Neptüne iyice yaklaşacağı ve sonunda Neptünün çekim gücüne yenileceği bunun sonucunda parçalanacağı bilim insanları tarafından tahmin edilmekte. Eğer Triton parçalanırsa parçaları Neptün yörüngesine dağılacak ve Neptün etrafında Triton parçalarından halkalar oluşacak. Uydunun oldukça ilgi çekici özellikleri olsa da yakın zamanda Tritona planlanan bir uzay görevi bulunmamaktadır. Yalnızca Voyager 2 tarafından çekilen fotoğrafları bulunmakta.   

Kaynaklar https://solarsystem.nasa.gov/moons/neptune-moons/triton/in-depth/ https://tr.wikipedia.org/wiki/Triton_(uydu) https://www.youtube.com/watch?v=EhN5E2SFQZM&t=5s https://www.nasa.gov/subject/7448/triton

AD ASTRA PER ASPERA

✪  ★ ✪ ★ ✪