IAI Harop (IAI Harpy 2) Israel Aerospace Industries MBT bölümü tarafından geliştirilen gelişmiş bir insansız hava aracı sistemidir.

Harop (Harpy 2) sisteminin temelini oluşturan Harpy İha yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

HARPY II (HAROP) Projesi

Harpy projesinden elde edilen kazanımlarla 2000’li yıllarda Harop geliştirilmeye başlandı. Kendisi tıpkı abisi Harpy gibi dolanan mühimmat prensibiyle geliştirilmiş bir ihadır.

Harop’un SEAD görevleri için optimize edilmesinin yanı sıra tamamen otonom uçuş yeteneği ile düşman hava sahasında dolaşma ve hedeflere kamikaze şeklinde saldırma yeteneği vardır.

Yine Harop abisi Harpy’den farklı olarak iniş takımlarıyla donatılmıştır. Bu yüzden eğer uçtuğu bölgede herhangi bir radara angaje olamaz ise tekrardan üsse geri dönüş yapıp inebilecektir. Tekrar kullanılabilirlik abisi Harpy’e göre ciddi maliyet avantajı yaratmıştır.

Sahip olduğu stealth (düşük rcs değeri) yeteneğine sayesinde düşman sistemler tarafından kolay kolay fark edilemez.

Harop çok çeşitli ve yüksek değerli hedef türlerinin tespiti, teşhisi, takibi ve imhasını yapar. Karadan ve denizden atılan sürümleri olmakla birlikte havadan atmaya da uyarlanabilir. Sabit ve hareketli nesnelere saldırabilir.

Harop İha
Harop İha

HARPY’deki tüm yetenekleri barındırmakla birlikte özellikle güdüm sistemi daha gelişmiştir. Türkiye’nin de sahip olduğu ilk HARPY’lerde kamera ve lazer arayıcı yoktu, sadece radar arayıcıyla (radar homing) anten ve radar gibi sinyal yayan hedeflere karşı etkiliydi. HAROP ise Data Link, Man-in-the-Loop ve Elektro-optik güdüm (FLIR / renkli CCD, yarı küresel kapsama) sistemlerine sahiptir, bu sayede komuta merkezine anlık gözlem imkânı da sağlar, HARPY’den önemli farkı budur. Bu yeteneğin diğer avantajı sayesinde görerek de saldırı yapılır. Harop İki yönlü bir veri bağlantısı üzerinden kontrol edilir. Hedefe yatay ve dikey yönden saldırı yapabilir, saldırıyı iptal edebilir.

Harop İha lançeri
Harop İha lançeri

Kullanıcı Ülkeler:

Eylül 2009’da Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF), IAI’den 100 milyon dolarlık bir sözleşme kapsamında on adet Harop iha satın aldı. Buna ek olarak Şubat 2019’da 54 adet ek alım daha yapıldı

Yine Eylül 2009’da Almanya, IAI’den açıklanmayan sayıda Harop satın aldı. Alman Silahlı Kuvvetleri için üretilen Alman varyantı, IAI ve Rheinmetall şirketleri ile işbirliği içinde geliştirilecek. Alman Savunma Bakanlığı (MoD) daha önce Harpy II’nin geliştirilmesini kendi özel gereksinimlerine göre finanse etmişti. 

Azerbaycan’da 2016 yılları itibariyle miktarı bilinmeyen sayılarda alımlar yaptı.

Türkiye, Harpy-I Sistemlerini desteklemek üzere 2005-2006 yıllarında iki batarya [48 adet] Harpy-II/HAROP ihtiyacı tanımlamış ancak proje daha sonra 2007 yılında iptal edilmiştir Milli bir Taarruzi İHA Sistemi’nin geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. 2015 yılında “KARGI” adında bir proje imzalandı. KARGI Projesi kapsamında Harpy muadili bir Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sistemi, yerli imkanlarla geliştirilecek ve Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilecek. Yine STM firması da taktik sınıfta Alpagu iha sistemini geliştirmeye devam ediyor.

Teknik Özellikler

Genel Özellikler

  • Mürettabat: İnsansız
  • Uzunluk: 2.5 m (8 ft 2 in)
  • Kanat Açıklığı: 3.00 m (9 ft 10 in)
  • Uzun menzilde uzun süre gezinme
  • Otonom operasyon

Performans

  • Menzil: 1,000 km (620 mi, 540 nmi)
  • Havada Kalış Süresi: Yaklaşık 6 saat
  • Hız: Bilinmiyor

Silah

  • 23 kg savaş başlığı